

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 x 3:8 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Power Dissipation | 450 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 3 |
| Turn-On Delay Time | 205 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 205 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Single |
| Number of Outputs | 8 |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Logic Family | 74HC |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42730
Ext.Price$0.42730
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42730 | $0.42730 |
| 10 | $0.35203 | $3.52030 |
| 25 | $0.32656 | $8.16400 |
| 50 | $0.30293 | $15.14650 |
| 100 | $0.28101 | $28.10100 |
| 300 | $0.25731 | $77.19300 |
| 500 | $0.23561 | $117.80500 |
| 1000 | $0.22397 | $223.97000 |
